Hrvatski
English
Deutsch
Slovenščina
Italiano
Čeština
Slovenčina
Nederlands
Français
Magyar
Polski
Svenska

Natuurpark Velebit – centrum van endemisme

Bergachtig Kroatië

Gospić

Pošalji svoj sadržaj

Commentaar of Upgrade this article, schrijf een nieuwe. Registratie is niet vereist
artikel
Position
Gospić
09.02.2017. 13:53 dodajeIda
Ida

Natuurpark Velebit is het grootste beschermde gebied in Kroatië, en tevens het belangrijkste leefgebied voor plantaardige endemische soorten in Kroatië. Het strekt zich uit over wel 2000 vierkante kilometer, en de berg Velebit zelf is 150 kilometer lang. Het natuurpark omvat het grootste deel van de berg, en de vallei van de rivier de Zrmanja.
Kenmerkend voor het park is het karstreliëf, maar ook de enorme bossen. Tot nu toe zijn er 1854 plantensoorten bekend, waarvan 79 endemisch zijn. De leefgebieden in het park zijn divers, waarbij voor het grootste deel bossen overheersen. Er zijn ook weiden en karstrotsen. Het park is ook door UNESCO uitgeroepen tot wereld-biosfeerreservaat en is de hoeder van vele endemische soorten, zoals de Velebit-degenia en de Kroatische wilgroosje. In het park komen ook bedreigde soorten voor, zoals de bruine beer, de meervleermuis, de lynx, de otter en de wolf. Op de Velebit bevinden zich ook de belangrijkste broedplaatsen van enkele bedreigde vogels, en er wordt met recht gezegd dat de Velebit het „centrum van endemisme“ van deze gebieden is.

Wat het toeristische aanbod betreft, zijn er uitstapplekken en berghutten. Er zijn ook drie educatieve paden, evenals de Cerovac-grotten. De grotten liggen in het zuidelijke deel van het park en behoren tot de bekendste speleologische objecten van Kroatië. Ze bestaan uit 3 grotten met ongeveer 7 km aan gangen, en een toeristisch bezoek is mogelijk voor ongeveer 700 m van de grotten.

De oppervlakte van het Park bedraagt 200.000 hectare, en de berg Velebit is 145 kilometer lang en zonder twijfel de interessantste berg van Kroatië. Van de uitzonderlijke rijkdom van dit gebied getuigt wellicht het beste het bestaan van het strikte reservaat „Hajdučki en Rožanski kukovi“, het nationale park „Paklenica“, het bosreservaat „Štirovača“, de twee botanische reservaten „Visibaba“ en de wijdere omgeving van de „Botanische Tuin“, evenals het natuurmonument „Cerovac-grotten“.

Het noordelijke deel van de Velebit is wat breder, met meer gekartelde toppen en bergkammen, terwijl het zuiden van de berg smaller en homogener is. De landschappelijke verschillen in oost-west richting zijn nog meer uitgesproken: de westelijke, kusthellingen zijn open, rotsachtige landschappen, terwijl de oostelijke, Lika-hellingen volledig met bos begroeid zijn. De Velebit is een uitgesproken kalksteenberg. Er zijn bijna geen beekstromen, en dus ook geen gewone beekdalen. Steile, rotsachtige toppen (kukovi, grede) en afzonderlijke, gesloten depressies (dolines, kleinere poljes) domineren. De Velebit kenmerkt zich als berg door een overvloed aan speleologische vindplaatsen: grotten en putten. We kunnen de Cerovac-grotten noemen, de put Golubinka, de put Vrtlina, de put Mamet, de put Puhaljka en de put Bunovac.

Door de bijzondere geografische ligging en het klimaat dat op de Velebit overheerst, is het gebied een geschikt leefgebied geworden voor diverse planten- en diersoorten. Niet alleen dat, want door de grote diversiteit en de speciale kenmerken van het terrein heeft de Velebit een uitzonderlijke waarde als reservaat van biologische diversiteit.

Dierenwereld – Velebit



De dierenwereld op de Velebit is divers en vooral interessant. Onder de endemische soorten overheersen weekdieren (Mollusca), vlinders (Lepidoptera), kevers (Coleoptera) en over het algemeen grotbewonende insecten.

Nog enkele zeldzame dieren zijn: de Griekse landschildpad (Testudo hermanni), de Esculaapslang (Elaphe longissima), de vierstreepslang (Elaphe quatuorlineata), de luipaardslang (Elaphe situla leopardina), de levendbarende hagedis (Lacerta vivipara) en de endemische hagedis (Lacerta horvathi).

Op de Velebit leven ongeveer 100 inheemse vogelsoorten. Ook enkele roofvogels vinden onderdak op de Velebit, zoals: de steenarend (Aquila chrysaetos), de slangenarend (Circaetus gallicus), de vale gier (Gyps fulvus) en de oehoe (Bubo bubo).

Onder de zoogdieren die op de Velebit leven, lichten we uit: de bruine beer (Ursus arctos), de wolf (Canis lupus), de boommarter (Martes martes), de steenmarter (Martes foina) en de wilde kat (Felis silvestris). Op de Velebit herstelt zich de laatste decennia langzaam het aantal gemzen (Rupicapra rupicapra) en lynxen (Lynx lynx).

De diversiteit van het plantenleven op de Velebit



De enorme ecologische verschillen tussen de kust- en continentale hellingen van de Velebit, tussen de voet en de toppen, hebben een diversiteit aan plantenleven veroorzaakt. Op de Velebit tellen we 2700 plantensoorten, waarvan 38 endemisch.

De bossoorten die overheersen op de onderste helft van de kusthelling zijn de donzige eik (Quercus pubescens), de hopbeuk (Ostrya carpinifolia) en de pluimes (Fraxinus ornus). Op de bovenste helft overheerst de beuk (Fagus sylvatica).

Op sommige plekken vinden we ook bossen van zwarte den (Pinus nigra), meer precies op de noordelijke Velebit en in Paklenica.

De belangrijkste soorten van de Lika-Velebit-bossen zijn beuk, spar (Abies alba) en fijnspar (Picea excelsa).

Tot de belangrijkste planten van de Velebit behoren de Velebit-degenia (Degenia velebitica), een endemische soort, edelweiss (Leontopodium alpinum), de Kroatische wilgroosje (Sibiraea croatica), de Waldstein-klokjesbloem (Campanula waldsteiniana), de Kitaibel-akelei (Aquilegia kitaibelii), de Krainse lelie (Lilium carniolicum), de alpendistel (Eryngium alpinum), de Kitaibel-sleutelbloem (Primula kitaibeliana) en enkele andere.

Toeristisch aanbod op de Velebit



Als u besluit de Velebit te bezoeken, heeft u een rijk toeristisch aanbod en een diverse keuze aan activiteiten tot uw beschikking.

Bezoek de Cerovac-grotten: Ze liggen in het zuidelijke deel van Natuurpark „Velebit“. Dit natuurverschijnsel behoort tot de bekendste en belangrijkste speleologische objecten van Kroatië. Het complex bestaat uit 3 grotten (Onderste, Middelste en Bovenste). In totaal hebben de grotten meer dan 7 km verkende gangen. Voor het toeristische bezoek zijn de eerste 700 meter van de Onderste en Bovenste grot ingericht. De grotten zijn uitzonderlijk rijk aan vondsten uit het verre verleden. De Cerovac-grotten zijn, naast een grote hoeveelheid archeologische resten, een van de grotere holenbeer-vindplaatsen van Kroatië.

U kunt de grotten bezoeken in de periode van april tot november. U moet zich vooraf aanmelden als het om een groepsbezoek gaat. In de winterperiode is ook een voorafgaande melding nodig als het om een groep van meer dan 15 personen gaat.

Vanwege de verfrissend lage temperaturen in de grotten (tussen 5 en 8 graden Celsius) wordt aangeraden zich passend te kleden.

Baai Zavratnica



Zavratnica is zeker een van de mooiere baaien aan de Kroatische kust. Zavratnica is een overstroomde bergbeekvallei met een kloof die gevormd wordt door steile kliffen, ongeveer 100 meter hoog. De lengte van de baai is ongeveer 900 meter, en de breedte varieert tussen 50 en 150 meter.

De baai Zavratnica is rijk aan plantensoorten. Er zijn er wel 129 geteld, waarvan 100 inheems en 29 uitheemse soorten.

De baai wordt getooid door de blauwe tinten van de zee, die een ideaal contrast vormen met de grijze tinten van het Velebit-gesteente. Alles wordt afgerond door de groene kleuren van de schaarse vegetatie.

Educatieve paden door het Park



Door het Park lopen vier educatieve paden.

Het pad Kudin most leidt u naar het mooiste deel van de rivier de Krupa. U kunt genieten van het uitzicht op de watervallen en tufsteen-cascades waarover deze brug leidt. Het educatieve pad Zavratnica leidt naar het beschreven landschap van de baai Zavratnica. Het derde pad loopt van Starigrad Senjski naar Donja Klada en biedt een overzicht van de oude traditionele stenen bouwkunst. Het vierde pad, Terezijana, is onderdeel van een oude 18e-eeuwse Oostenrijks-Hongaarse weg.

Accommodatie in het Park en zijn omgeving



Voor bezoekers die van plan zijn langer te blijven, en die behoefte hebben aan een overnachting, zijn er in het park talrijke accommodatiemogelijkheden. Overnachtingen worden aangeboden in berghutten, berghuizen, bergschuilplaatsen, en er is ook een aanzienlijk aantal kampeerplaatsen.

Activiteiten



Onder de activiteiten die we kunnen uitlichten zijn: bergwandelen, alpinisme, klimmen, raften, kanovaren, fietsen en vele andere.

Particuliere accommodaties in Kroatië – rechtstreeks van de eigenaar

Accommodatie zoeken in Kroatië →

Volg ons op Facebook voor meer artikelen over Kroatië. Deel dit artikel met de knoppen rechts. Bedankt!
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala
Void()